Projelerimiz

“BEZ ÇANTA” PROJESİ 

      Agora Rotaract Kulübü olarak Empati Özel  Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Ankara Beysukent Rotaract Kulübü ile birlikte plastik torba kullanımını azaltmak ve bez çanta kullanımını artırmak amacıyla kurumdaki öğrencilerle bez çanta yapımı atölyesini gerçekleştirdik. Projenin ilk etabında yapılan çantaları ileri bir tarihte düzenleyecek olduğumuz kermeste satarak kurumun ihtiyaçlarını gidermeyi hedefliyoruz.


“KIYI TEMİZLİĞİ” PROJESİ 

        Agora Rotaract Kulübü olarak Foça Belediyesi ve Ankara Beysukent Rotaract Kulübü işbirliği ile temiz ve yaşanabilir bir çevre için Eski Foça’da bulunan Çanak Koyu’nu temizledik.

“MAMA BAĞIŞI” PROJESİ 

 Hiphouse Hipder’in kurtardığı sokak hayvanlarının bulunduğu sadece gönüllülerin desteği ile barınma ve tedavi amaçlı kurulan Kemalpaşa Armutlu’da bulunan barınağa minik hayvan dostlarımız için 120 kg mama bağışında bulunduk.

“MERHABA” PROJESİ 

“Merhaba” projemiz ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Bölümü’ne 50 kız ve 50 erkek bebeğin dünyaya merhaba dediklerinde giyecekleri ilk giysileri temin ettik. Bu projede amacımız maddi durumu olmayan aileler için bebeklere ilk günlerinde giyecekleri temiz ve sağlıklı giysilerin ulaştırılmasını sağlamaktı.

“VAN’A KİTAP BAĞIŞ” PROJESİ 

Bölge’den Galatasaray, Caddebostan, Yeniköy, Yeşilköy ve Zekeriyaköy; 2430. Bölge’den Ankara ve Ankara Kavaklıdere; 2440. Bölge’den Bursa Çekirge Rotaract Kulüpleri ile birlikte kitap bağışı başlatarak topladığımız toplamda 3477 kitabimizi Van Çaldıran’daki okullarımıza gönderdik. Üç farklı bölgeden kulüplerle birlikte aylarca kitap toplayarak kitapları konularına yaş aralığına göre ayırarak Çaldıran’da görev yapan jandarmalara teslim ederek kitapların öğrencilerimize dağıtılmasını sağladık. Bölgedeki her okula en az 2 büyük kitaplık dolduracak kadar kitap bağışlamış olduk.


“10 KASIM’DA 10 OKUL ” PROJESİ 

Agora Rotary Kulubü, Göztepe Rotary Kulübü, Ege Rotary Kulübü, Teos Rotary Kulübü, Gaziemir Rotary Kulüplerinin de desteği ile 10 Kasım’ da 10 tane ilkokula Atatürk’ü anlatan kitaplardan oluşan kapsamlı kitap setleri hediye ettik. Projemize destek veren kulüplerle birlikte 10 Kasım’da okulları tek tek gezerek hediyelerimizi öğrencilerimize teslim edip kütüphanelerine Atatürk’ü anlatan kitaplar kazandırdık. Bu projemiz önümüzdeki dönemlerde de devam edecek olup gelenekselleştirmeyi planladığımız bir projedir. Her yıl 10 Kasım’da 10 farklı okula aynı kitap setlerinden hediye ederek bir çok okulun kütüphanesinde Atatürk’ü anlatan kitapların yer almasını sağlamayı planlamaktayız.


“DUY VE DUYGULARIYLA ÇOCUKLAR ” PROJESİ 

Bu projemiz ile 2440.Bölge Rotaract Temsilciliğinden THK Koordinatörlüğü bağışını kazanarak Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim Okuluna duyu sınıfı oluşturduk. Özel Eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın bizlerden çok daha farklı algıları ve hisleri bulunmaktadır. Onların çevresini doğru şekilde algılamaları için oluşturduğumuz duyu sınıfımız okulun en önemli ihtiyacını karşılamıştır. Duyu ve duygularıyla çocuklar projemiz ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim Okuluna duyu sınıfı oluşturarak özel eğitim alması gereken çocukların fiziksel sağlığı için gerekli ortamı sağladık.


“İLHAM KAYNAĞI SINIFI ” PROJESİ 

Bu projemiz ile  2420. Bölge Yeniköy Rotaract Kulübü ile ortak Çeşme Dalyan Süleyman Sami Sarı İlkokulu’na İlham Kaynağı Sınıfını hazırladık.  Türk ve Dünya klasiklerini içeren bir kütüphane oluşturduk. Sınıf içerisinde çocukların verimli vakit geçirebilecekleri eğlenirken öğrenebilecekleri Atatürk, biyoloji, geometri, elektrik, tiyatro ve resim alanlarında eğitici oyun ve görsellerin olduğu köşeler hazırladık.

“İZMİRDE Kİ AİLEM ” PROJESİ

Agora Rotaract ailesi olarak çocukların renkli hayal güçlerine bayılıyoruz ve çocuklardan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyoruz. Biliyoruz ki illerin sınırları olabilir fakat hayal gücünün yoktur. Dolayısıyla ülkemizin en batısındaki şehrimiz İzmir’den biraz açılmaya ve Diyarbakır’daki Kortaş İlkokulundaki 3.sınıf miniklerimizle mektup arkadaşı olmaya karar verdik.

Rotaract ailemiz heyecanla yazdıkları mektuplarıyla minik dostlarımıza favori çocuk kitaplarını hediye etmeye karar verdiler. Her mektupla birlikte onlara yolladığımız kitaplar aracılığıyla onları daha çok kitapla tanıştırmayı ve buluşturmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz dönem temellerini attığımız bu dostlukların uzun yıllar sürmesini temenni ediyoruz.


“ÇORBADA TUZUN OLSUN ” PROJESİ 

Yıllar önce bir grup kız arkadaşın termoslarına çorba doldurarak bisikletleriyle Basmana-Alsancak rotasında ihtiyaç sahiplerine çorba dağıtmasıyla başlayan bu serüven bugün İzmir’de pek çok kişinin akşam yemeği ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile oluyor. Bu güzel projeyi hayata geçiren genç kızlarımızdan Sibel’in hayatını kaybetmesi, ailesi ve arkadaşlarının bir araya gelerek projeyi sürdürmesi ve dernekleşme sürecini beraberinde getirmiş. Bugün Sokak Çorbacıları olarak anılan “Birlikte Başka Bir Dünya Mümkün” sloganıyla hareket eden ekip ve Yamanlar Leo Kulübününde iş birliği ile projenin maddi manevi destekçisi olarak yer almaktan mutluluk duyuyoruz.

Agora ailesi olarak her Cumartesi öncelikle çorba yapımına yardım ediyoruz. Sonrasında gönüllüler için ufak bir oryantasyondan sonra belirlenen rotalarda belirlediğimiz ekiplerle birlikte dağıtım için yola koyuluyoruz. Kapısını çalıp birkaç dakika evlerine misafir olduğumuz mahallelinin ya da dezavantajlı vatandaşların imkânlarımız çerçevesinde diğer ihtiyaçlarını da karşılamak için ayrı projeler gerçekleştiriyoruz.

Agora Rotaract ailesi olarak bu sene projenin üçüncü yılına girmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz.

”SUPERWOMEN” PROJESİ

 Agora Rotaract Kulübü , iş hayatında kadın statüsünün gücünü ön plana çıkarmak ve teşvik etmek amacıyla, her ay meslekleri alanında başarılı kadınlarla sohbetler gerçekleştirdiği bir SUPERWOMEN  serisi yarattı.Başarılı kadınlarla gerçekleştirdikleri her sohbetin ardından konuşmacı konuklar adına TEGV’e bağışta bulunarak 1 çocuğun 1 yıllık eğitim giderlerini karşılayarak  çocukların okumasına da destekte bulunuyorlar.

Başarıya , üretmeye , eşitliğe , eğitime ve iş hayatına dair konuşulması gereken her şeyi konuştukları sohbetlerinde her ay birbirinden farklı sektörlerde yer alan  kadınımızın yürüdükleri yolda karşılaştıklarına şahit oluyorlar. Katılan herkesin içerisinde kendinden bir şeyler bulmasını sağlamak , orada hep duran ve duracak olan güçlerini ortaya koymak  , bakış açılarını değiştirmek ve farklılıkları keşfettirmek ilk amaçları .

Sohbetler aynı zamanda katılımcılarımıza ilham ve motivasyon kaynağı olduğu kadar tecrübe katıyor ve network ortamı yaratıyor.